Eibarko euskara hiztegia
truxal
iz.
(
ETNO).
Chaparrón,
lluvia torrencial.
Pluralian: Truxalak, euri haundixak, ufalak.
Ik.
truxu,
zaparrada,
euri-truxal.
Pluralian gehixenetan.
(Ibilt 383).
truxalak egin.
esap.
(
TE).
Jarrear,
llover a cántaros.
Truxalak ein dittu eguardirutz, eta danak hartu dittugu gaiñian. / Ha llovido a cántaros hacia el mediodía y toda el agua la hemos aguantado encima. /
Truxalak ein zittuan haraiñegun, eta etxetik urten be ezin izan genduan ein!.
Ik.
zaparrada,
zaldizkuak,
truxu,
truxal,
goixan-behian jardun,
eurizar,
euritte,
bota-ahalian jardun,
garratz bota / egin / jardun.