Eibarko euskara hiztegia
ni
izord.
(
TE).
Yo.
Nominatiboko formia da. / "Forma del nominativo y el acusativo de la primera persona del singular" (TE, 576).
Ni naiz gizon bat, arduraz betia. / Yo soy un hombre lleno de cuidados. /
Galdu gura izan ninduan ni. / Me quiso perder. /
Nere onerako edo txarrerako, ni zu baiño zaharrago naiz. / Para mi bien o para mi mal, yo soy más viejo que tú. /
Nik zuretako, daukaran guztia. / Yo para ti, todo lo que tengo. /
Nik jo-eta apurtu neban, errezoia neukalako. / Yo le hice polvo porque tenía razón. /
Neretako gura dot toki hau. /
Beittizu mezedez, jauna, senarra neragana zergaz itxuli ia erremedixorik dozun. (Ibilt 472).
Ik.
nere,
neu,
neure.
Kasu markak hartu leikez: nik (ergatibua: "Nominativo de la primera persona agente del singular de los verbos transitivos" (TE, 576)), neri, nerekin, nigaz, neretzat, neretako...
ni neu.
izord.
(
TE).
Yo mismo,-a.
"Ni-ren indartzaillia. / 1. graduko indartutako formia da, repetiziñoz, nominatibokua.
Nik neuk behintzat ez dot bururik jatxiko. / Yo al menos no bajaré la cabeza.