Eibarko euskara hiztegia
neu
izord.
(
TE).
Yo mismo,
yo misma.
Ni-ren indartzaillia. / "Forma demostrativa del nominativo de la primera persona del singular" (TE, 575). Intensivo de ni.
Neu naiz danotatik zaharrena. / Yo soy el más viejo de todos nosotros. /
Neuk esango detsat hari bihar jakona. / Yo le diré a aquél lo que es menester.
Ik.
neure.
Kasu markak hartu leikez: neuk (ergatibua: "Forma demostrativa de la primera persona agente de los verbos transitivos" (TE, 575)), neuri, neurekin, neugaz, neuretzat, neuretako...