Logo Eibarko Udala
horixe (hoixe). erak. (TE). Intensivo [mismo,-a] de "hori".   Indartutako 2. graduko erakusle singularra da, nominatibua. Izenordaiña edo determinatzaillia izan leike. Indartzaillia -xe da. Horixe berberori da hondamendi hau ekarri dabena. / Ése mismo, el mismo, es el que ha traído toda esta ruina. / Ointxe, hamentxe, bertantxe, leztxe; hauxe, horixe. / Berihalaxe, hauxe, horixe, haraxe, honaxe... Ik. horretxek, hórretxek.
horixe bai. esap. (OEH). Claro que sí. --Horixe bai, --ziñuan hirugarren batek--. Petra ez zonan beti aiskide, baiña oin ikusiko jon gizonik eza zer dan. (Zirik 27). Ik. ez horixe, bai horixe.