Eibarko euskara hiztegia
1. hori
1.
erak.
(
TE).
Ese,
esa,
ése,
ésa,
eso.
2. graduko nominatiboko formia da. Izenordaiña edo determinatzaillia izan leike.
Hori da ni galdu guran ibilli zana. / Ése es el que anduvo queriendo perderme.
Ik.
horrek,
hórrek,
horretan.
2.
erak.
(
OEH).
Tú,
tú que,
enfático en los vocativos.
Ez zaittez hurreratu hona, lotsagarrixori!
/ ¡No te aproximes acá, sinvergüenza!
Ik.
horrek.
hori dok/don hori.
(hori dok/don eta).
interj.
(
TE).
¡muy bien!,
¡bravo!,
¡eso es!.
Animatzeko eta txalotzeko esaten dana. / "Interj. con que se aplaude alguna cosa" (TE, 604)
Hori dok hori! Beste arraratxo bat eta onduta daukak goizekua!
/
Ederto, Uztapide, hori dok hori. (Zirik 109).
2. hori
2.
iz. / izond.
(
TE).
Amarillo,
dorado.
Koloria da.
Sagar umau hori-horixak, Gabonetan mahaira ataratzeko. / Manzanas sahumadas, amarillas de oro, para sacarlas a la mesa por Navidad.