Eibarko euskara hiztegia
hauxe
erak.
(
TE).
Intensivo [mismo,-a] de "hau",
forma enfática de "hau".
Indartutako 1. graduko erakusle singularra da, nominatibua. Izenordaiña edo determinatzaillia izan leike. Indartzaillia -xe da.
Hauxe, berau da lapurretan eiñ ebana. / Éste, éste mismo es el que cometió el robo. /
Ointxe, hamentxe, bertantxe, leztxe; hauxe, horixe. /
Berihalaxe, hauxe, horixe, haraxe, honaxe...
Ik.
honetxek.
hauxe da hauxe.
esap.
(
JSM).
Esto sí que es,
expresión de malestar.
Huxe dok hauxe, bista onakin be ezin najuek ikusi. (Zirik 53).
Ik.
hau da hau.