Logo Eibarko Udala
hau erak. (TE). Este, esta, éste, ésta, esto.   1. graduko erakuslia da, nominatibo singularra. Izenordaiña edo determinatzaillia izan leike. Gizon hau zorua ez bada, gitxi falta jako. / Este hombre, si no es loco, le falta poco. / Gu danon artian, hau da argixena. / Entre todos nosotros, éste es el más inteligente. Ik. honek.  Ondorik, edo aurretik eta ondorik erabili leike, "birrittako erakusliak" egiñaz: hau gizonau, esate baterako.
hau bai. interj. Expresión de júbilo / pesadumbre, ¡esto sí que!. Hau bai izatekua neri datorkirana...! / Hau bai jaixa edarra! / ¡Esta sí que es fiesta hermosa!
hau da hau. (TE). Expresión de júbilo / pesadumbre, ¡esto sí que es!. Hau dok hau izatekua, osabia hil eta aberastu! / ¡Esto sí que es suerte, morir un tío y enriquecerme! Ik. hauxe da hauxe.