Eibarko euskara hiztegia
hau
erak.
(
TE).
Este,
esta,
éste,
ésta,
esto.
1. graduko erakuslia da, nominatibo singularra. Izenordaiña edo determinatzaillia izan leike.
Gizon hau zorua ez bada, gitxi falta jako. / Este hombre, si no es loco, le falta poco. /
Gu danon artian, hau da argixena. / Entre todos nosotros, éste es el más inteligente.
Ik.
honek.
Ondorik, edo aurretik eta ondorik erabili leike, "birrittako erakusliak" egiñaz: hau gizonau, esate baterako.
hau bai.
interj.
Expresión de júbilo / pesadumbre,
¡esto sí que!.
Hau bai izatekua neri datorkirana...!
/
Hau bai jaixa edarra!
/ ¡Esta sí que es fiesta hermosa!
hau da hau.
(
TE).
Expresión de júbilo / pesadumbre,
¡esto sí que es!.
Hau dok hau izatekua, osabia hil eta aberastu!
/ ¡Esto sí que es suerte, morir un tío y enriquecerme!
Ik.
hauxe da hauxe.