Eibarko euskara hiztegia
hórretxek
[horiexek]
.
erak.
(
TE).
Intensivo [mismos,-as] de "hórrek".
2. graduko indartutako forma plurala da, bai nominatibokua bai ergatibokua. Izenordaiña eta determinatzaillia izan leike.
Hórretxek hona lehenengo azaldu ziranak. / Ésos son los primeros que llegaron acá.
Ik.
horretxek,
horixe.
Azentuak ergatibo singularra eta nominatibo-ergatibo plurala bereizten dittu: "Acento prosódico en la o para distinguirlo del singular" (TE, 608): [órretxek].
horretxek
[horrexek]
.
erak.
(
TE).
Intensivo [mismo,-a] de "horrék".
2. graduko indartutako ergatibo singularra da. Izenordaiña eta determinatzaillia izan leike.
Horretxek galdu ninduan ni. / Ése me perdió a mí.
Ik.
horixe.
"Con acento prosódico en la última e"(TE, 608): [orretxék]. Beste kasu markak "hor(re)-"k hartzen dittu: horrekin, hor(re)tara...
"Sujeto agente en los verbos tran." (TE, 608).