Logo Eibarko Udala
hórretxek [horiexek] . erak. (TE). Intensivo [mismos,-as] de "hórrek".   2. graduko indartutako forma plurala da, bai nominatibokua bai ergatibokua. Izenordaiña eta determinatzaillia izan leike. Hórretxek hona lehenengo azaldu ziranak. / Ésos son los primeros que llegaron acá. Ik. horretxek, horixe.  Azentuak ergatibo singularra eta nominatibo-ergatibo plurala bereizten dittu: "Acento prosódico en la o para distinguirlo del singular" (TE, 608): [órretxek].
horretxek [horrexek] . erak. (TE). Intensivo [mismo,-a] de "horrék".   2. graduko indartutako ergatibo singularra da. Izenordaiña eta determinatzaillia izan leike. Horretxek galdu ninduan ni. / Ése me perdió a mí. Ik. horixe.  "Con acento prosódico en la última e"(TE, 608): [orretxék]. Beste kasu markak "hor(re)-"k hartzen dittu: horrekin, hor(re)tara...  "Sujeto agente en los verbos tran." (TE, 608).