Logo Eibarko Udala
hónek [hauek] . erak. (TE). Estos, estas, éstos, éstas.   1. graduko forma plurala da, bai nominatibokua bai ergatibokua. Izenordaiña eta determinatzaillia izan leike. Honek aberatsok ein bihar littukiezen gauzak dira horrek. / Ésas son cosas que debieran hacer estos ricos. Ik. honek, hau.  "Con acento prosódico en la o" (TE, 596). / Deklinaziñoko beste kasu markak "hóne-"k hartzen dittu.
honek erak. (TE). Este, esta, éste, ésta, esto.   1. graduko formia da, ergatibo singularra. Izenordaiña eta determinatzaillia izan leike. Honek esan desta ez juateko harengana. / Éste me ha dicho que no vaya donde aquél. / Honen txakurra, erbilarixa. / El perro de éste, es lebrel. / Txakur hori da ehitzari honena. / Ese perro es de este cazador. / Parkatixozu ein daben okerra mutiko honi. / Perdona a este muchacho lo malo que ha hecho Ik. hau, hónek.  "Hon(e)"-k hartzen dittu deklinaziñoko beste kasu marka gehixenak: honen genitibua, honi datibua ("Contracción de oneri" (TE, 597)), honekin...