Eibarko euskara hiztegia
hónek
[hauek]
.
erak.
(
TE).
Estos,
estas,
éstos,
éstas.
1. graduko forma plurala da, bai nominatibokua bai ergatibokua. Izenordaiña eta determinatzaillia izan leike.
Honek aberatsok ein bihar littukiezen gauzak dira horrek. / Ésas son cosas que debieran hacer estos ricos.
Ik.
honek,
hau.
"Con acento prosódico en la o" (TE, 596). / Deklinaziñoko beste kasu markak "hóne-"k hartzen dittu.
honek
erak.
(
TE).
Este,
esta,
éste,
ésta,
esto.
1. graduko formia da, ergatibo singularra. Izenordaiña eta determinatzaillia izan leike.
Honek esan desta ez juateko harengana. / Éste me ha dicho que no vaya donde aquél. /
Honen txakurra, erbilarixa. / El perro de éste, es lebrel. /
Txakur hori da ehitzari honena. / Ese perro es de este cazador. /
Parkatixozu ein daben okerra mutiko honi. / Perdona a este muchacho lo malo que ha hecho
Ik.
hau,
hónek.
"Hon(e)"-k hartzen dittu deklinaziñoko beste kasu marka gehixenak: honen genitibua, honi datibua ("Contracción de oneri" (TE, 597)), honekin...