Logo Eibarko Udala
háretxek [haiexek] . erak. (TE). Intensivo [mismos,-as] de "hárek".   3. graduko indartutako forma plurala da, bai nominatibokua bai ergatibokua. Izenordaiña eta determinatzaillia izan leike. Haretxek izan ziran ha hondamendixa ekarri ebenak. / Aquéllos fueron los que trajeron aquella ruina. Ik. harétxek, haxe.  "Con acento prosódico en la a" (TE, 152). / Nominatiboko eta ergatiboko formen arteko sinkretismua dago eta ez dago euren artian formaz apartatzerik, kontestuan edo azentuakin ez bada behintzat.
harétxek [harexek] . erak. (TE). Intensivo [mismo,-a] de "harék".   3. graduko indartutako ergatibo singularra da. Izenordaiña eta determinatzaillia izan leike. Harétxek eta ez bestek, eiñ eban oker hori. / Aquél, y no otro, hizo ese daño. Ik. haxe.  "Con acento prosódico en la primera e [arétxek]." (TE, 152): .