Eibarko euskara hiztegia
háretxek
[haiexek]
.
erak.
(
TE).
Intensivo [mismos,-as] de "hárek".
3. graduko indartutako forma plurala da, bai nominatibokua bai ergatibokua. Izenordaiña eta determinatzaillia izan leike.
Haretxek izan ziran ha hondamendixa ekarri ebenak. / Aquéllos fueron los que trajeron aquella ruina.
Ik.
harétxek,
haxe.
"Con acento prosódico en la a" (TE, 152). / Nominatiboko eta ergatiboko formen arteko sinkretismua dago eta ez dago
euren artian formaz apartatzerik, kontestuan edo azentuakin ez bada behintzat.
harétxek
[harexek]
.
erak.
(
TE).
Intensivo [mismo,-a] de "harék".
3. graduko indartutako ergatibo singularra da. Izenordaiña eta determinatzaillia izan leike.
Harétxek eta ez bestek, eiñ eban oker hori. / Aquél, y no otro, hizo ese daño.
Ik.
haxe.
"Con acento prosódico en la primera e [arétxek]." (TE, 152): .