Eibarko euskara hiztegia
geu
izord.
(
TE).
Nosotros mismos,
nosotras mismas.
Gu-ren indartzaillia. / 1. persona pluraleko indartutako formia da, nominatibua.
Gu gara geu, ez hobiak eta ez txarraguak, baiƱa geu. / Nosotros somos nosotros, ni mejores ni peores, pero nosotros. /
Geuk jaso dogu etxe hau, eta ez izardi gitxikin. / Nosotros hemos levantado esta casa y no con pocos sudores.
DeklinaziƱoko kasu markak hartu leikez: geuk (ergatibua: "Forma demost. de la primera persona agente del plural de los verbos tran." (TE, 399)), geuri, geure, geurekin eta abar.