Eibarko euskara hiztegia
aittitta-amama
1.
(aitxitxa-amama).
iz.
(
NA).
Abuelos.
Horrek gure aittitta-amamen erretratuak dia. / Esas son las fotos de nuestros abuelos.
Pluralian aittitta-amamak.
2.
(aitxitxa-amama).
iz.
(
TE).
Antecesores,
antepasados,
abuelos.
Gure aittaitta-amamak legien aurretik zittuen ohitturak. / Nuestros abuelos, antes de las leyes tenían costumbres.
Ik.
asaba,
arbaso,
aurretiko.
Adiera honetan erabillera urri samarrekua, izatekotan be pluralian (aittitta-amamak), baiña aurretikuak-kin batera, asabak eta arbasoak baiño naturalagua.